2 Komentarze

Solarzy czy Smocza Krew i dlaczego Smocza Krew.

Konflikt: grać Słonecznymi czy Smoczą Krwią jest jedną z niewielu kości niezgody między mną a Qendim, jeśli chodzi o erpegowanie. Właściwie od początku faworyzowałem Dragon Bloodów, jednak nie do końca rozumiałem dlaczego. Jasne, kontrolowanie żywiołów jest czadowe, zwłaszcza jak się obejrzy Avatar: the Last Airbender (serial animowany, a nie film). DB są też zdecydowanie silniej osadzeni w settingu Exalted, bardziej, niż ktokolwiek inny. Dynaści, Niepozór od ponad tysiąca lat tworzą historię, na której marginesie znajdują się pozostali Pomazańcy. Ale to też nie powód, dla którego wolę grać smokowcami.

Dopiero dzisiaj, kiedy robiłem coś zgoła innego, mnie oświeciło. Tak naprawdę tylko smokowcy dają opcję przygody naprawdę heroicznej.

Śmiertelnicy są fajni, owszem, jednak ilość kolczastego naładowanego esencją gówna wyrzucanego przez wiatrak stawia ich raczej w pozycji marinesów na Nostromo wobec hordy Alienów. Minimalne szanse na przeżycie. Survival-horror, przygoda w cywilizowanych regionach. Śmiertelnicy jako pośrednicy dla grubych ryb Stworzenia albo coś wybitnie śledczego. Tego typu zabawy.

Solarzy z kolei są tak absurdalnie potężni, że trzeba się wysilić, aby zapewnić im wyzwanie. Zaklęcia Investigation rozwiązują problemy wielu scenariuszy śledczych, które można napisać dla innych, zwłaszcza śmiertelników. Powalająca moc ich zaklęć bojowych i niezwykła wydajność Doskonałości czynią wiele walk czystą formalnością. Dobrym poletkiem do zabaw jest Rzemiosło, ale powiedzmy sobie szczerze, kto ma na to czas podczas przygody? A w downtime’ach to już nie ta sama frajda. To samo tyczy się przeklętych Ochłanią Abyssali.

Lunarzy i Sidereale są specyficznym kubełkiem społecznych planów tysiącletnich i chociaż obie strony dają sobie radę w walce, to inżynieria społeczna jest wpisana najmocniej w ich tematykę. Co działa na szkodę Księżycowym, którzy stworzeni są wręcz do soczystych scenariuszy (może to moje spaczenie, ale Conan Cymeryjczyk byłby niezłym Lunarem).

Infernale to już całkiem dziwna banda i wypowiem się po przeczytaniu ich podręcznika.

Wracając do meritum wpisu: Smocza Krew jest idealnym tworem pośrednim. Mają zaklęcia naturalnie wspierające współpracę w drużynie, a indywidualne są konkretne i skuteczne w swoich przypisanych kategoriach. Są wystarczająco twardzi, żeby móc mierzyć się w sensowny sposób z co ciekawszymi elementami bestiariusza, ale nadal na tyle squishy aby starcie z grupą krwawych małp było twardym herbatnikiem, a nie biszkoptem maczanym w herbacie, jak dla Pomazańców Niebios.

I czy nie o to chodzi, kiedy mówimy o heroizmie? Odyseusz był w oczywisty sposób bystrzejszy niż zwykły śmiertelnik, ale musiał się wysilić, aby poradzić sobie z Polifemem. Achilles był wybitnym zakapiorem, ale celna strzała wystarczyła, by go zdjąć z szachownicy. Diabli, nawet cholerny Herakles miał słabość, która nieomal go zabiła. Jeśli ocalenie królestwa przed wojną to kolejny wtorek, a nie epicka przygoda, tracimy z oczu wartość postaci, skupiając się zamiast tego na zakończeniu questa i pedekach czekających w skrzyni za ekranem MG. Sorry Mario, heroic journey is in another castle!

Mogę się mylić, to moje święte prawo jako wadliwego na ciele i umyśle Homo Mongward Sapiens, i jeśli strzeliłem babola rozmiarów matki Honey Boo Boo, idźcie po banhammera albo napiszcie.

Hell’s bells, kogo ja oszukuję, może jedna, dwie osoby zobaczą ten wpis xD

Mongward out.

Reklamy

2 comments on “Solarzy czy Smocza Krew i dlaczego Smocza Krew.

  1. Fajnie, że wreszcie określiłeś się o co chodzi z konfliktem Smocza Krew vs Słoneczni. IMO z tymi przygodami dla Słonecznych wcale nie jest tak źle, w końcu Stworzenie jest pełne naprawdę twardych potworów i wielkich graczy.

    Zresztą zgodnie z Twoją propozycją spróbuje o tym napisać w wolnej chwili

    • Pewnie, jest wielu dużych graczy. Ale przywołanie i spętanie Oktawiana przez smoczego czarnoksiężnika Setha nie byłoby czymś tak epickim, gdybyśmy grali wtedy Solarami 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: