Dodaj komentarz

Tak wyglądać powinien konflikt w Exalted.

Nigdy nie byłem fanem Final Fantasy. Nie neguję jej wartości, popularności itd. Siódemkę prawie przeszedłem, straciła dla mnie urok na sam koniec, kiedy poza mordowanie Weapons zostało mi tylko ukatrupienie siwego ekshibicjonisty z nieporęcznie długim mieczem. W związku z tym, nie wiem nic na temat filmiku, który za chwilę zapostuję. Widzę go takim, jakim jest, bez kontekstu, fluffu, bah, nie wiedziałem nawet, że tyle FF już wyszło. To rzekłszy, mam swój konkretny powód, dla którego go tu wrzucam.

DAT MOVIE!

A powód jest bardzo prosty. Przy całym moim szacunku dla filmów wuxia, od Hero po zbitę z gatunku, czyli Kung-Fu Hustle. Przy moim patrzeniu przychylnym okiem na co bardziej widowiskowe bitwy w anime. Przy Conanach, Devil May Cry i wielu, wielu grach akcji i RPG. Przy tym wszystkim, ciężko mi sobie przypomnieć coś, co lepiej, w moim przynajmniej umyśle, oddawałoby rozmach i potęgę konfliktu militarnego w Exalted.

Ten, niedługi w gruncie rzeczy zwiastun, odwołujący się do najlepszych tradycji zwiastunów gier z Dalekiego Wschodu, mógłby być materiałem poglądowym na temat „Reclamation, bitches”, czyli powrotu Hebanowego Smoka z jego piekielnego uwięzienia razem z innymi Przedwiecznymi.

Zobaczmy. Miasta zdewastowane uwolnieniem wstrząsających potęg z dna piekieł. Bitwa między archetypami ładu i zniszczenia. Garstka herosów, którzy przekroczyli ograniczenia nałożone na ludzi w akcie tworzenia.  Beznadziejny i chwalebny sprzeciw między czemuś, czego żaden człowiek nie potrafiłby w pełni zrozumieć, a co dopiero pokonać. Czarnoksięstwo zdolne zatrząść posadami świata w wypadku lekkiej utracie kontroli.

To są te same schematy, archetypy, motywy, na których oparte jest całe Exalted jako uniwersum. Jakkolwiek można mieć zastrzeżenia do mechaniki systemu, fluff promuje i premiuje właśnie tego typu zagrywki.

Pewnie, nie każdy konflikt będzie tak wyglądać, ale nie wymagamy od Hulka tego, by rozkwasił jakiegoś redshirta iglicą Empire State Building ani od mistrza sztuk walk, by w knajpianej sprzeczce zabił przeciwnika blokując przepływ chi przez jego ciało. Skala prezentacji musi dorównywać skali zagrożenia. Tym niemniej, ten zwiastun jest genialnym pokazem epickiego rozmachu najważniejszych bitew Stworzenia.

Mongward out.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: